Rob Law Max Recruitment: Proud to be supporting club rugby in Wellington in 2014
ClubRugby Home Wellington Story
Auckland Auckland Canterbury Hawke's Bay North Harbour Taranaki Wellington

Wellington Pride, Samoans and Maori sides in action at home tomorrow

Representative Rugby | 08 September 2017 | Scott MacLean

Wellington Pride, Samoans and Maori sides in action at home tomorrow

It’s a bumper day of representative action as most sides are in action. With just three sides on the road, the majority are at home with the Hutt Rec and Porirua Park the focal points.

After opening their Farah Palmer Cup campaign with a relatively comfortable 42-10 win over returnees Hawke’s Bay, the Wellington Pride face a step up against one of the perennial contenders of the competition in the Manawatu Cyclones at the Hutt Rec at 2pm. Manawatu will be well-rested, having had the bye in the opening weekend of the 11-team competition and will be keen to stamp an early mark. Their side includes two members of the World Cup-winning Black Ferns in halfback Kristina Sue and the always dangerous Selica Winiata at fullback, and two faces familiar to the Pride in first-five Lizzie Goulden and tighthead prop Anna Darling. Pride coach Ross Bond has made a handful of changes with Ories pair Raylene Lolo and Joanah Ngan-Woo elevated to the starting side along with Newlands College schoolgirl Jane Bryce who replaces Ayesha Leti-l’iga on the left wing.

The early entertainment at the Rec is provided by the U18 Girls team taking on their Tasman counterparts at 12pm with Wellington looking to build on their 35-29 win away over Taranaki last weekend.

Across at Porirua Park are another three games as the venue plays host to the Wellington Samoan Rugby Union’s annual day. First up the Samoan Women’s side takes on a NZ Institute of Sports selection at 11.30am, followed by the U18 Boys side – fresh off a 35-5 win in Gisborne last Saturday – taking on Wairarapa Bush (who drew 20-all with Wanganui last weekend) at 1pm.

The feature clash of the day out there, however, is that between the Samoan men and the Maori in their Hurricanes Shield encounter at 2.45pm where no quarter will be asked for or given. The Samoan’s are looking to rebound from last weekend’s 15-31 defeat to Hawkes Bay’s development side, while the Maori will want to keep the momentum of their 32-22 win over Manawatu Development.

The remaining games locally are not that far away at the Bernie Wood artificial turf in Ascot Park, with the U16B side facing Wairarapa Bush at 11.15, followed by the U16A’s taking on the Norths Academy at 1pm.

RLM

Away from home are the Under 13s who make the flight up to the big smoke to take on Auckland, with the U18 Centurions considerably closer at the Paraparaumu Domain against Horowhenua Kapiti U18 at 1pm. The Centurions men are in Napier to take on Hawkes Bay Development.

On Sunday the U19 side gets underway at the Jock Hobbs Memorial tournament in Taupo when they take on North Harbour at 12.30pm. Yesterday the final squad for that team was named, and is:

Forwards: Ben Aumua-Peseta (Tawa), Xavier Numia (Oriental-Rongotai), Pasi Uluilakepa (Petone), Meinrad Fitsemanu (MSP), Jacob Mua (Paremata-Plimmerton), George Jacobs (Poneke), Eammon Carr (Johnsonville), Angus Morton (Petone), Callum-James Watts-Pointer (Northern United), Naera Tipoki ((Old Boys University) co-captain), Willie Heather (Oriental-Rongotai), Jake Quin (Petone), Junior Foatiua (Hutt Old Boys Marist) Chris Hicks (Old Boys University).

Backs: Carlos Price (Petone), Regan Sword (Marist St Pats), Esi Komaisavai (Northern United), Grayson Whitman (Marist St Pats), Billy Proctor ((Marist St Pats) co-captain), Denzelle To'o (Northern United), Jahzeel Marais (Poneke), Sione Ma'u (Oriental-Rongotai), Malachai Unasa (Oriental-Rongotai), Roy Maiava (Paremata-Plimmerton), Adam Clark (Old Boys University).
Unavailable due to Injury: Tisi Finau (Tawa), Reuben Va'a (Oriental-Rongotai)

Teams (as received - subject to change):

Wellington Pride
1 Raylene Lolo (Ories)
2 Alicia Print (Ories)
3 Patricia Kalolo-Apolinario (Poneke)
4 Petra Krikalova (Petone)
5 Joanah Ngan-Woo (Ories)
6 Kiri Mei (Wainuiomata)
7 Gina Williamson (OBU)
8 Jackie Patea-Fereti (Wainuiomata)
9 Accacia Te Iwimate (Petone)
10 Kauna Lopa (Ories)
11 Jane Bryce (MSP)
12 Tawny Burgess (OBU)
13 Vaine Marsters (Norths)
14 Tove Svanborg (Pare-Plim)
15 Reijeli Uluinayau (Ories)
16 Rosie Stirling (HOBM)
17 Brooke Tauaneai (Wainuiomata)
18 Holly MacDonald (OBU)
19 Lilian Mapu (Ories)
20 Sanita Levave (Norths)
21 Sinead To’oala Ryder (MSP)
22 Tina Vauua-Hamlin (MSP)

Manawatu Cyclones
1 Nikki-Lee Rawleigh
2 Aroha Nuku
3 Anna Darling
4 Makalia Polson
5 Jessica Fagan-Pease
6 Stacey Loye
7 Sam Tipene
8 Sam McIntosh
9 Kristina Sue
10 Lizzie Goulden
11 Ruci Malanicagi
12 Whanda Leota
13 Janna Vaughan
14 Lizzy Balsillie
15 Selica Winiata
16 Stacey Littleworth
17 Jaymi Ngata
18 Kahli Tipene
19 Jayne Nuku
20 Georgia Ponsonby
21 Paige Walker
22 Lota Nimarota

Wellington Samoan
1 Andrew Mamea (Wainuiomata)
2 Valentine Meachen (MSP)
3 Johnwhite Silva (Norths)
4 Taisson Leilaisalanoa (Pare-Plim)
5 Fala Tuala (Norths)
6 Matt Peni (MSP)
7 Josh Brown (Upper Hutt Rams)
8 Lise Soloa (HOBM)
9 Ken Kapeli (MSP)
10 Fa-atonu Fili (MSP)
11 Fereti Soloa (HOBM)
12 Isaiah Petelo (MSP)
13 Paulo Aukuso (Ories)
14 Jeff Makapelu (Jville)
15 PJ Iosefo (Tawa)
16 Penieli Poasa (Ories)
17 Asa Sanerivi (MSP)
18 Jimmy Hewitt (OBU)
19 Faalolo Wright
20 Dudley Parsons (MSP)
21 Isaiah Mamea (Wainuiomata)
22 Aukuso Tuitama (Ories)
23 Tui Yandall (Avalon)

Wellington Maori
1 Apa Heemi (Upper Hutt Rams)
2 Rei Heremaia (Upper Hutt Rams)
3 Whetu Henry (Ories)
4 Mykel Herewini (Jville)
5 Mannasah Wineera (Jville)
6. Dean Ropata (Jville)
7 Bruce Kauika-Petersen (Petone)
8 Tane McMillan-Parata (Pare-Plim)
9 Declan Hay (Ories)
10 Piri Paraone (Petone)
11 Andy Ellis (Ories)
12 Perry Hayman (Norths)
13 Kewa McMillan-Parata (Pare-Plim)
14 Max Pearson (Upper Hutt Rams)
15 Randall Bishop (Tawa)
16 Jo Walding Karaitiana (MSP)
17 Jonathan Fuimaono (OBU)
18 Apirana McMillan-Parata (Poneke)
19 Jarrod Burnett (Poneke)
20 Louis Karl
21 Eammon Tawhiwhirangi (Jville)
22 Greg Mullany (Poneke)
23 Tiwi Davies (Jville)

Wellington Samoan Women
1 Leah Uila (Petone)
2 Molly Moananu (Poneke)
3 Lyla To'omaga (MSP)
4 Ana Telefoni-Manu (MSP)
5 Clydene Simpson (Pare-Plim)
6 Siobhan Solofuti (MSP)
7 Litia Sene Lui (Pare-Plim)
8 Mary Lee Sa’u (Petone)
9 Sieni Mose (Wainuiomata)
10 Berna Lealiifano-Lukitau (Petone)
11 Paige Va'auli (MSP)
12 Loretta Maiava (Poneke)
13 Petra Ikenasio (Ories)
14 Ana Mateo (Pare-Plim)
15 Kayla Rei Hauporoa (Pare-Plim)
16 Teana Aliva (Pare-Plim)
17 Apiseka Pue (Pare-Plim)
18 Emele-Moa Makisi (MSP)
19 Anita Vailalo
20 Tracy Isaako (Poneke)
21 Val Tariu (Tawa)
22 Lee Isaako (Poneke)
23 Edwena Vailalo
24 Ann Aliva (Pare-Plim)
25 Tina Paulo (Ories)
26 Tylah Reihana-Aukuso (Ories)

Wellington Centurions U18
1 Moala Katoa (Scots College)
2 Kaitu Ioane (Tawa College)
3 Tanara Haenga (Wainuiomata HS)
4 Tama Kapene (Scots College)
5 Taine Plumtree (Wellington College)
6 Jack Wright (Upper Hutt Rams RFC)
7 Alex Faifailoa (Wainuiomata HS)
8 Mitch Stringer (Hutt Valley HS)
9 Kyle Preston (Tawa College)
10 Ish Perkins (Wellington College)
11 Caleb Cavubati (Scots College)
12 Olly Paotonu (Wellington College)
13 Maika Fifita (St Patricks Silverstream)
14 Elijah Tuigamala (Wellington College)
15 Jack Gray (Scots College)
16 Tai Misa-Bryce (Hutt Valley HS)
17 Tama Kirk (Rongotai College)
18 Taliauli Sina (Hutt Valley HS)
19 Olly Wrigley (St Patricks Silverstream)
20 Matiu Samuel (Rongotai College)
21 Connor Fitzsimmons (Wellington College)
22 Sane Chut (Rongotai College)

Wellington U18 Girls
1 Miracle Nua
2 Hope Sa’u
3 Leva Mulikihaamea
4 April Pugatupuna
5 Hosanna Aumua
6 Paige Misky
7 Precious Auimatagi
8 Syntyche Maiava
9 Milly Mackey
10 Harmony Hunter
11 Heidi Elise Coleman
12 Christina Lafaele
13 Julie Tusa
14 Shadal Tamatoa
15 Grace Stewart

© 2005-2017 Club Rugby | About | Contact | Coach Login